DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

BRADAVICKÁ Knihovna

Lektvary
 
3.kniha-Lektvary léčivé
 
 
Aztéc (2)
Přísady: Mandragora, Pryskyřičník, Kuklík, Zemědým, Krvavec, Plamének

Příprava: Mandragoru je nutné nastrouhat na jemný prášek, což vyžaduje delší dobu, proto se voda v kotlíku nechává vařit na mírném ohni. Jakmile je Mandragora nastrouhaná a voda vařící, přidá se do kotlíku a nechá se deset minut povařit. Pryskyřičník se s Kuklíkem přidává jemně nakrájený a ošetřený od listů v poměru 3:5, toto se nechává vše dalších deset minut povařit. Následně se přidává pouze kořen Zemědýmu a to bez bočních úponků - lektvar je nafialovělé barvy až do červena - povaří se pět minut. Krvavec s Plaménkem se přidávají celkově a lektvar získává purpurovou barvu. Nyní se musí lektvar míchat 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva a to po dobu tří minut.

Účinky: Lektvar, ač to jeho název napovídá, rozhodně nepřidá kouzelníku vědomosti, ale posiluje jeho schopnost se více soustředit, vstřebávat rychleji informace a kombinovat.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Zemědýmu zelenavé barvy, byl přidán kořen i s bočními úponky. Lze to napravit přidáním více Mandragory s Krvavcem.


Bílý dech (4)
Přísady: Děhal, Kýchavice, Starček, Kuklík, Kokrhel, Trahak

Příprava: Do vařícího kotlíku se přisype drcený čerstvý kořen Děhalu (pozor, ne sušený!!!) a nechá se šest minut povařit bez míchání. Následně se přidávají listy Kýchavice ve stejném poměru jako Děhal, vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 7x doleva. Poté se nechává lektvar povařit deset minut a následně se opět míchá 4x doprava, 6x doleva a 5x doprava. Lektvar je světle hnědé barvy, místy mahagonové. Následuje přidání celé rostlinky Starčeku stále ve stejném poměru k předchozím přísadám. Povaří se pět minut s mícháním 4x doprava a 2x doleva. Po té se přidává kořen Kuklíku v poměru 5:3 k předešlým přísadám. Toto se vaří deset minut s mícháním 6x doprava, 4x doleva a 3x doprava. Další přísadou je kořen Kokrhelu (pro silnější účinek je lepší čerstvý kořen, pro mírnější sušený), vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 2x doprava a 4x doleva. Předposlední přísadou je celá rostlinka Trahaku (ve stejném poměru k předchozím), která se vaří dvacet minut pouze s pětiminutovým mícháním 3x doleva, 10x doprava a 9x doleva. Poslední přísadou je stonek čerstvého Děhalu ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Lektvar je světle hnědé barvy, vaří se bez míchání deset minut. Následuje denní uležení lektvaru.

Účinky: Lektvar se používá k léčení otravy, způsobené převážně kouzlem.
Možné chyby: Pokud je lektvar žluté barvy, je to způsobeno malým množstvím Děhalu, a toto je nutné doplnit. Další častou chybou je nesprávné míchání, které může lektvar značně znehodnotit - čili oslabit jeho účinek.


Bolesal (1)
Přísady: Pryskyřičník, Krvavec, Děhal, Mléč a Jaterník

Příprava: Do vlažné vody (pozor, ne vařící) se nejprve vloží celá rostlinka Pryskyřičnému - avšak bez bočních ponků, a nechá se cca 5 minut na mírném ohni vyluhovat, po pěti minutách se přidává kořen Krvavce - nejlépe v poměru 3:2 (Pryskyřiční:Krvavec), kdy tento kořen je zbaven své vrchní a střední slupky - je nutné ho nadrtit na velice jemný prášek. Také tento se nechá společně s již danou přísadou pět minut luhovat, tentokrát však již ve vařící vodě - lektvar získává světle oranžovou až načervenalou barvu. Po tomto se do kotlíku přidá Běhal, Mléč a Jaterník - nejlépe ve stejném množství a v poměru 3:5 ku Krvavci. Pořadí posledních přidaných rostlin nijak neovlivní účinky lektvaru. Lektvar se vaří 20 minut a během jeho utváření získává světle hnědou průzračnou barvu.

Účinky: Lektvar se používá především k léčení žaludečních potíží, lehké otravy a mírné únavě.
Možné chyby: Pokud je na pohled lektvar zelený, až brčálový, došlo k záměně poměru Pryskyřičnému a Krvavce. Toto lze změnit přidáním více Děhalu s Jaterníkem, avšak požadovaný účinek lektvaru bude značně zmenšen.


Devětsil (5)
Přísady: Pryskyřiční, Krvavec, Běhal, Jaterník, Pstroček, Kuklík, Bradáček, Kontryhel, Arcissili Quastrum, Ambrózie

Příprava: Do vařící se vody se dá sušený a drcený Pryskyřiční, který se povaří sedm minut bez míchání. Následuje celá rostlina Krvavce v poměru 3:5 k Pryskyřičnému.. Toto se povaří patnáct minut s mícháním 8x doleva, 12x doprava, 3x doleva - 3 minuty pauza a dále 3x doprava a 2x doleva. Lektvar se musí nechat vychladnout a do studeného lektvaru se přidává kořen Děhalu i s bočními úponky ve stejném poměru jako předešlá přísada. Lektvar se nechává dvanáct hodin stát. Poté se převede opět do varu a následně se po pět minut míchá 4x doprava, 3x doleva a 5x doprava. Přidává se stonek Jaterníku a ten se vaří bez míchání osm minut. Lektvar získává nafialovělou barvu. Další přísadou je Pstroček, ze kterého se do lektvaru přidává pouze Šťáva z kořene s stonku ve dvojnásobném poměru k Pryskyřičnému.. Lektvar se vaří patnáct minut s osmiminutovým mícháním 7x doprava, 3x doleva, 4x doprava a 6x doleva. Lektvar se nechává odstát na osm hodin. Poté se opět přivede k varu a přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Krvavec. Toto se vaří deset minut s mícháním 4x doprava, 3x doleva,5x doprava - 1 minuta pauza. Následně se přidávají čerstvé listy Bradáčku a jeho stonková Šťáva v trojnásobném poměru k Pryskyřičnému.. Vaří se s mícháním dvanáct minut a to 3x doleva, 4x doprava, 5x doleva a 7x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání. Následuje celá rostlinka Kontryhele, která se vaří bez míchání sedm minut ve stejném poměru jako Krvavec. Nyní přicházejí na řadu lístky a plody Arcissili Quastrum. Lístky se dávají ve stejném poměru jako předešlá přísada, taktéž i plody, ale ty je nutno ošetřit od vnějšího pláště a využít pouze dužinu, neboli semena i s přilehlým lůžkem. Toto se vaří třicet minut, z nichž prvních deset se míchá 3x doleva, 12x doprava, 8x doleva a 4x doprava a zbylé minuty se vaří bez míchání. Barva lektvaru je duhově fialová. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Ambrózie ve dvojnásobném poměru ke Kontryhelu. Tyto se vaří patnáct minut bez míchání. Lektvar se následně nechá dvanáct dní uležet.

Účinky: Tento lektvar dodává tělu potřebnou sílu, koncentraci, pevnou vůli a sebevědomí. Má i mírné léčivé účinky. Všechny účinky dohromady mají jediný velký účinek a to povzbuzení těla, ducha i mysli.
Možné chyby: Je nutné dodržovat přesný sled přísad a jejich poměrů, neboť lektvar je velice náchylný na rozdíly a náprava chyb je velice obtížná. Je-li výsledná barva lektvaru žlutá, nezbývá než lektvar odstranit a začít nanovo. V případě červené barvy bylo použito velké množství Krvavce, a toto lze vyvážit jedině přidáním Děhalu a Kontryhele.


Exasil (2)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal, Durman, Krtičník, Barvínek, Jaterník

Příprava: Tento lektvar, ač se dle přísad jeví možná jako náročný, nevyžaduje speciální pozornost. Do vařící vody se vloží celá rostlinka Zemědýmu, Narcisu a Děhalu ve stejném poměru a nechá se povařit sedm minut, kdy se míchá 4x doleva, 5x doprava. Následně se přidává strouhaný kořen Durmanu a Krtičníku, kdy po tomto získává lektvar matné šedavé barvy. Vaří se pět minut bez míchání a poté se přidává celý rozdrcený Barvínek a Jaterník - lektvar je šedé až bílé barvy a bez míchání se nechává dvě hodiny odstát.

Účinky: Jak již napovídá název lektvaru, dodává tělu potřebnou sílu (především, došlo-li k oslabení v důsledku kouzel nebo nepřiměřené námahy).
Možné chyby: Pokud je lektvar světle bílé až průzračné barvy, byla vynechána některá z přísad a nejlepším řešením je postupně přidávat jednotlivé přísady a pozorovat, na kterou přísadu lektvar reaguje, a tuto potom přidat.


Chrupavík (2)
Přísady: Tolita, Pštrosek, Árán, Aur sacharinum, Aesculus Pariflora

Příprava: Do vroucí vody se dá drcený čerstvý kořen Tolity, tento se pět minut povaří. Následuje celá rostlinka Pštroseku ve stejném poměru jako Tolita, avšak bez kořene. Toto se povaří deset minut s mícháním 4x doprava, 8x doleva, 3x doprava. Lektvar má mlžnou barvu a pára z hrnce je barvy naoranžovělé. Další přísadou jsou lístky a kořen Áránu. Tento se přidává ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Vaří se patnáct minut se sedmiminutovým mícháním 12x doleva a 3x doprava. Lektvar získává našedivělou mlžnou barvu. Po té se do lektvaru přidávají listy Auru sacharinumu - ale pouze mladé lístky, které mají nádech červené barvy, a to ve stejném poměru jako Árán. Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou jsou semena mladých zelených plodů Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako předchozí. Vaří se sedm minut bez míchání. Lektvar je nutné nechat alespoň dvě hodiny uležet. Lektvar je stříbřité barvy.

Účinky: Název lektvaru napovídá, že se jedná o zlepšení celkového stavu chrupu a zubů. Je nutné lektvar užívat přiměřeně, neboť ve vyšším množství užití tohoto je zde riziko rozvrácení postavení zubů.
Možné chyby: Lektvar není náročný, a pokud je jeho finální barva jiná než šedá až stříbrná, stačí přidávat přísady a při reakci tyto doplnit.


Kostirostlík (3)
Přísady: Kyhanka, Pštrosek, Autencia, Okra, Narcis, Dejvar

Příprava: Do vařící vody se dají sušené květy Kyhanky s čerstvou stonkovou Šťávou (ve stejném poměru). Toto se míchá tři minuty 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidává stonek Pštroseku ve stejném poměru jako Kyhanka. Vaří se pět minut bez míchání. Další přísadou do lektvaru je kořen Autencie (stále ve stejném poměru), který se najemno rozdrtí a vaří se dvanáct minut s tříminutovým mícháním 3x doprava a 8x doleva. Lektvar získává bronzovou barvu a vůni jarních květin. Nyní následuje celá rostlinka Okry ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Toto se vaří patnáct minut s desetiminutovým mícháním 8x doprava, 4x doleva - dvě minuty pauza - 3x doleva a 5x doprava. Lektvar má stále bronzovou barvu. Následují okvětní lístky Narcisu s dužinou kořene ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří dvacet minut z toho pět s mícháním, a to 7x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je Dejvar, který dodává lektvaru čistou bronzovou barvu. Vaří se bez míchání sedm minut. Lektvar je nutné nechat alespoň šest hodin odstát.

Účinky: Tento lektvar se používá zejména při zlomeninách, problémech s kostmi či po použití kouzla, které kosti promění. Účinky se projevují do půl hodiny od požití lektvaru. Při tomto je nutné, aby byl subjekt, který tento lektvar požije, v naprostém klidu, neboť při pohybu se léčba lektvarem značně protahuje a je více bolestivá než obvykle.
Možné chyby: Tento lektvar je jeden z mála, u kterého se nesprávné užití přísad neprojevuje, vyjma změny barvy. Došlo-li k nesprávné výrobě, je barva lektvaru velice světlá - světle žlutá. Lektvar v tomto případě působí pouze jako utěšitel bolesti.


Lehosil (1)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal, Durman, Krtičník

Příprava: Tvorba tohoto lektvaru je velice jednoduchá, přísady se přidávají postupně ve stejném množství s pětiminutovými přestávkami na vaření (rostliny se přidávají celé bez kořenů a je zde možnost používat jak sušené, tak i čerstvé přísady). Mezi přidáním Děhalu a Durmanu je během pěti minut nutné míchání 5x doleva, 7x doprava. Barva lektvaru je zelená, už od počátku.

Účinky: Tento lektvar posiluje v malém množství sílu - pro větší účinek je lepší vyrobit lektvar Silná mysl.
Možné chyby: Pokud je lektvar po přidání Děhalu a Durmanu narůžovělý, bylo přidáno mnoho Narcisu, který lektvar velice zjemňuje, a je nutné lektvar vyvážit přidáním ostatních přísad.
Rada: Lektvar je velice sladký a toto lze změnit přidáním malého množství Rmenu.


Lékovec (2)
Přísady: Pryskyřiční, Krvavec, Běhal, Pstroček, Jaterník

Příprava: V tomto případě se do vařící vody přidává pouze dužina Pryskyřičnému, vč. vnitřní Šťávy - tzn. Pryskyřiční se dává celkově, nikoli drcený. Oproti tomuto se přidává drcený kořen Krvavce a to ve stejném váhovém množství k Pryskyřičnému.. Vaří se sedm minut, a při tomto získává lektvar temně oranžovou barvu. Běhal s Pstročkem se přidává také ve stejném množství, a to celá rostlinka vyjma kořene - tyto musejí být přiměřeně ve stejném množství jako předešlé dvě přísady. Vaří se dalších sedm minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava a 5x doleva. Jako poslední se přidává Jaterník také v přiměřeném množství, drcený (i s kořenem). Vaří se pět minut, lektvar má světle žlutou až pískovou barvu a chuťově je velice hořký.

Účinky: Lektvar se řadí do střední třídy všeobecného léčení, avšak na zlomeniny neúčinkuje - pouze dopomáhá k jejich léčení.
Možné chyby: Při výrobě tohoto lektvaru nedochází k větším chybám, max. k nerovnoměrným dávkám přísad, to lze napravit doplněním scházejících. Rady: Protože je lektvar chuťově velice hořký, lze toto zmírnit přidáním lístků Ambrózie a to ve dvojnásobném množství k poměru přísad.


Manolus (3)
Přísady: Zemědým, Narcis, Běhal

Příprava: Lektvar se vyrábí v silném žáru, kdy se voda vaří alespoň dvacet minut. První přísadou je Zemědým - kořen - kdy se přidává pouze vnější slupka - tato se nejprve naseká a následně z ní vytlačí tekutina, kterou kořen obsahuje - a takto ošetřená slupka se vloží do vařící vody. Zde se vaří po dobu dvaceti minut. Následně se přidávají okvětní lístky Narcisu a to v poměru: 0.5 g kořene : 16 okvětním lístkům. Po vložení je nutné dbát na přesné míchání lektvaru a to: 15x doprava, 8x doleva, 4x doprava, 12x doleva a to po dobu dvaceti minut. Po tomto se přidá celá rostlinka Děhalu a lektvar je světle modré barvy. Takto se bez míchání vaří sedm minut, přidává se výtažek z kořene Zemědýmu a jeho listy (kdy listy musí být v poměru k narcisu 4:8). Lektvar je modré, na světle fialovějící barvy.

Účinky: Lektvar posiluje především sílu, jak tělesnou, tak duševní, a má velice uklidňující účinek.
Možné chyby: Při tomto lektvaru je velice nutné dávat pozor na poměr, neboť při zásadně špatném poměru přísad lze vytvořit lektvar temně modré barvy, ale místo posilňujícího lektvaru je vyroben omračující s dlouhotrvajícím účinkem. Dodatečné přidávání přísad není možné až na zvýšení vnější slupky kořene Zemědýmu.


Medúzový štít (3)
Přísady: Běhal, Mandragora, Krtičník, Durman, Bradáček

Příprava: V prvé řadě je nutné mít usušený, od Šťávy ošetřený kořen Děhalu, ale k dispozici mít i čerstvý stonek. Jako první se dává do vařící vody drcený kořen Děhalu a drcená Mandragora a to v poměru 5:3. Vaří se deset minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava - 1 minuta pauza, 3x doleva a 2x doprava. Následně se přidávají lístky Krtičníku s Durmanu ve stejném množství a v poměru 5:3 k prvním přísadám. Vaří se sedm minut s mícháním 5x doleva, 3x doprava, 8x doleva. Lektvar musí mít bleděmodrou barvu a charakteristickou sladkou vůni. Dále se přidává celá čerstvá rostlinka Bradáčku ve stejném poměru jako předešlé dvě přísady. Vaří se bez míchání pět minut a lektvar při tomto tmavne, místy černá. Jako poslední se přidává čerstvý stonek Děhalu, ve stejném poměru k ostatním. Toto se povaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 1 minuta pauza, 3x doleva, 2x doprava. Lektvar získává čistou modrou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení z popálení, ať již malé nebo velké. Po užití lektvaru může následovat třes.
Možné chyby: U tohoto lektvaru je nutné dbát na správný poměr i s mícháním vč. pauz. Pokud je lektvar tmavě modré barvy, bylo přidáno mnoho Durmanu. Toto lze napravit přidáním ostatních přísad. Pokud je lektvar zelené barvy, tmavé i světlé, byl přidán kořen Děhalu se Šťávou zároveň s jeho stonkem.


Myslovník (2)
Přísady: Mandragora, Pryskyřiční, Kuklík, Zemědým

Příprava: Je nutné mít vařící vodu a kotlík nad neustálým silným plamenem - tento lektvar je závislý na teplotě při výrobě. Do vody se přidá nastrouhaná Mandragora s Pryskyřičníkem a to v poměru 5:4, kdy Pryskyřiční se vkládá bez kořene. Po pět minut je nutné lektvar míchat: 5x doleva, následně 10x doprava s pravidelným opakováním po celou dobu. Po pěti minutách míchání se přidá rozdrcený Kuklík bez listů a dužina Zemědýmu (ve stejném poměru), kterou je nutné mít čerstvě usušenou - tedy nastrouhanou předešlý den. Barva lektvaru se mění z jemně žluté na světle zelenkavou. Po přidání posledních dvou přísad následuje desetiminutové míchání stejným způsobem jako na začátku. Po uplynutí této doby je nutné nechat lektvar dvacet minut odstát.

Účinky: Lektvar se používá na posílení mysli, především v době, kdy mág prochází těžkým obdobím nebo je zasažen kouzlem první kategorie ovlivňujícím soustředěnost.
Možné chyby: Získá-li lektvar načervenalou barvu, byl vynechán Kuklík a lze ho dodatečně do lektvaru přidat. Pokud je lektvar sytě zelený až hnědý, byla přidána čerstvá dužina Zemědýmu a lektvar je nutné nechat odstát jeden den.


Ohnivan (3)
Přísady: Oměj, Pstroček, Plamének, Mandragora

Příprava: Do vařícího kotlíku se přidá celá rostlina Oměje včetně celého kořene a nechává se pět mnut povařit. Následně se přidávají listy Pstročeku a Plaménku v poměru 7:5, kdy se nechává vařit s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 4x doleva, 6x doprava po dobu patnácti minut. Následně se přidává dužina kořene Plaménku, nejlépe v poměru 0.3 g : 8 jeho listům. Lektvar se míchá 3x doleva a 5x doprava po dobu pěti minut. Po tomto se přidává celá sušená Mandragora - tedy bez vnitřní Šťávy - na prášek rozdrcená. Takto se vaří sedm minut bez míchání. Lektvar od první přísady musí mít sytě oranžovou barvu, po přidání mandragory světle žlutou barvu.

Účinky: Tento lektvar se používá na léčení ze zmražení a silného podchlazení
Možné chyby: Důležitým aspektem jako u všech lektvarů vyšší kategorie je důsledně dbát na poměr mezi jednotlivými přísadami. Tento lektvar při špatném poměru vykazuje mléčnou barvu. Doporučuje se přidávat v malém množství - v opravdu malém množství přísady dle jejich pořadí a přiměřenému poměru. Lektvar prudce reaguje na špatný poměr a vykazuje jemné sršení a žlutavou barvu. Po tomto, kdy lektvar zareaguje, je nutné poměr s přísadami doplnit.


Predimenzální vichr (5)
Přísady: Mandragora, Jaterník, Divizna, Mléč, Anada, Acéna, Sivutka, Aesculus pariflora

Příprava: Do vlažné vody v kotlíku se dá drcená Mandragora, zároveň se ve studené vodě luhuje Acéna (je nutné mít toto přichystané dříve, neboť Acéna se luhuje ve studené vodě celý týden a její poměr musí být trojnásobný k Mandragoře). Jakmile je mandragora ve vlažné vodě deset minut, přivede se voda k varu. Vaří se sedm minut bez míchání. Přidává se Jaterník s Diviznou a to v poměru 7:4 k mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva, 8x doprava. Po míchání se nechává lektvar opět vařit a do šest minut - barva je do žluta až mléčná. V zápětí se přidávají květy divizny a to ve stejném poměru k předešlým dvěma přísadám. Nyní se barva lektvaru mění na duhovou (obsahuje barvy žlutá, červená, oranžová). Vaří se pět minut bez míchání. Po divizně následuje sušený a drcený kořen Mléče. Toto se vaří pět minut s mícháním 3x doleva, 2x doprava, 7x doleva. Poměr je stále stejný. Barva lektvaru se z duhové mění na mléčnou, kde převažuje světle růžová. Nyní se do lektvaru přidávají lístky Anady a to ve dvojnásobném množství k předešlému poměru. Je nutné lístky před přidáním zkontrolovat, neboť se přidávají pouze lístky žíhané, nikoliv jednobarevné. Lektvar si zachovává svou barvu a vaří se patnáct minut s mícháním 7x doleva, 12x doprava - dvě minuty pauza, 7x doleva, 8x doprava - dvě minuty pauza. Následně se do kotlíku přidává výtažek z Acény, čímž je nutné přivést lektvar opět k varu. Při varu se lektvar vaří dvacet minut bez míchání. Po tomto následuje minimálně dvoudenní uležení lektvaru. Jakmile toto období uplyne, přivede se lektvar opět k varu a přidá se celá rostlinka Sivutky ve stejném poměru jako Acéna. Lektvar se vaří dvacet minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 3x doleva - 2 minuty pauza, 6x doleva, 8x doprava - 1 minuta pauza. Následuje přidání dužiny červeného plodu Aesculusu Pariflory ve stejném poměru jako poslední dvě přísady, kdy 1 g dužiny odpovídá poměru 1:1. Lektvar je nutné povařit dalších dvacet minut s mícháním 5x doleva, 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava bez přestávek. Lektvar má čirou růžovou barvu s příjemnou vůni. Po dokončení lektvaru je nutné nechat lektvar alespoň týden uležet.

Účinky: Lektvar má dlouhodobý účinek na zvýšení koncentrace a štěstí.
Možné chyby: Tento lektvar je pro přípravu velice složitý, a špatný poměr posledních čtyř přísad může velice vážným způsobem ovlivnit účinky lektvaru (jednou z možností je výměna lístků Anady, kdy místo žíhaných se omylem přidají zelené, a upraví se poměr přidružených přísad, tento na pohled malý detail změní účinky tak, že se z něj stane lektvar velice oslabující smysly a léčení z toho je velice zdlouhavé a náročné).


Šalamoun (3)
Přísady: Mandragora, Jaterník, Okra, Anada

Příprava: Do vlažné vody se přidá drcená Mandragora, nechá se pět minut luhovat a poté se voda přivede k varu. Následně se přidává celá rostlinka Jaterníku a to v poměru 7:4 k Mandragoře. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 7x doleva, 8x doprava, 3x doleva a 5x doprava bez přestávek. Po tomto míchání se lektvar vaří dalších deset minut. Přidává se kořen Okry bez bočních kořínků v poměru 6:4 k Mandragoře, vaří se osm minut s mícháním 7x doprava, 2x doleva - 1 minuta pauze, 4x doleva a 5x doprava. Poté se lektvar vaří dalších deset minut bez míchání. Poslední přísadou je celá rostlinka Anady ve stejném poměru jako Okra. Lektvar se vaří s mícháním patnáct minut 7x doleva, 8x doprava, 4x doleva - 2 minuty pauza, 4x doleva a 5x doprava. Po dokončení se lektvar nechává volně vařit dalších dvacet minut a poté se nechává dva dny odstát. Barva lektvaru je průzračně růžová již od přidání Okry.

Účinky: Lektvar zvyšuje celkovou koncentraci avšak na omezenou dobu, která činí max. jeden den. Po té je nutné lektvar užít opětovně.
Možné chyby: Zásadní chyby v tomto tvoří především porušení pravidel míchání. Pokud je lektvar nazelenalé barvy, bylo přidáno hodně Mandragory a je nutné přidat více Okry a Anady.


Zbystrovel (3)
Přísady: Mandragora, Pryskyřiční, Kuklík, Sivutka, Amarylka

Příprava: Do vařící vody se přidá jemně nastrouhaná čerstvá Mandragora a nechá se pět minut povařit bez míchání. Poté se přidává kořen Pryskyřičnému bez vnější slupky a bočních kořínků, a to v poměru 6:5 k Mandragoře. Lektvar se vaří šest minut s míchání 12x doleva, 5x doprava a 4x doleva. Následuje pětiminutové vaření. Přidává se celá rostlinka Kuklíku ve stejném poměru jako Pryskyřiční, nechává se pět minut povařit a následně se míchá 4x doleva, 3x doprava, 7x doleva - 3 minuty pauza. Další přísadou jsou okvětní plátky Sivutky ve dvojnásobném poměru k Mandragoře. Lektvar je jemně bílé barvy a míchá se sedm minut - 3x doprava, 8x doleva, 12x doprava - následují čtyři minuty vaření bez míchání. Poslední přísadou jsou okvětní lístky Amarylky se stonkovou Šťávou ve stejném poměru jako Sivutka. Vaří se dvanáct minut s mícháním 5x doprava, 7x doleva a 8x doprava. Lektvar je jemně bílé blýskající se barvy.

Účinky: Lektvar posiluje vůli, dodává schopnost se více soustředit a zvyšuje také sebevědomí.
Možné chyby: Velkou chybou se stává špatný poměr mezi Sivutkou, Amarylkou a Mandragorou.
 
 
 
Černyvan (3)
Přísady: Divizna, Tolita, Dipladenie, Pryšec, Kynar

Příprava: Do vroucí vody se dá drcený kořen divizny - možný je sušený i čerstvý, čerstvý však zvyšuje účinek lektvaru. Toto se vaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 4x doprava a 5x doleva. Následují květy Tolity ve dvojnásobném poměru ke kořenům Divizny, vaří se patnáct minut, kdy sedm minut s mícháním 4x doleva, 3x doprava a 5x doleva. Lektvar je jemně nažloutlé barvy. Další přísada je celá rostlina Dipladenie ve stejném poměru jako Tolita, kdy se tato vaří bez míchání deset minut. Následuje stonek Pryšce ve stejném poměru jako Divizna. Vaří se osm minut s mícháním 3x doprava, 4x doleva a 1x doprava. Poslední přísadou jsou květy Kynaru, které jsou ve trojnásobném poměru k Divizně. Toto se vaří dvacet minut s desetiminutovým mícháním 4x doleva, 5x doprava, 8x doleva a 2x doprava. Lektvar je bezbarvý a bezvonný.

Účinky: Tento lektvar způsobuje otravu.
Možné chyby: Pokud se je lektvar ve finále žlutý, je třeba přidat více květů Kynaru.


Dech smrti (4)
Přísady: Zemědým, Mandragora, Starček, Hadí kořen, Oman

Příprava: První přísadou je drcený, usušený kořen Zemědýmu (pozor, je nutné mít i čerstvý kořen, který se použije ke konci lektvaru). Tento se dá do vařícího kotlíku a vaří se dvacet minut pouze s tříminutovým mícháním 2x doleva a 5x doprava. Po uplynutí se přidává celá strouhaná Mandragora a to v polovičním množství jak kořen Zemědýmu. Toto se vaří deset minut, následuje pětiminutové míchání 3x doleva, 1x doprava - půl minuty pauza, 2x doprava a 3x doleva. Následuje desetiminutové vaření bez míchání. Lektvar se nechává vychladnout a tři dny odstát. Po té se přivede opět k varu a přidá se stonek Starčeku ve stejném poměru jako Mandragora. Toto se míchá půl hodiny s opakovaným pětiminutovým mícháním a tříminutovými přestávkami a to 4x doprava, 3x doleva, 2x doprava - tři minuty pauza. Po tomto se lektvar vaří dalších sedm minut bez míchání a získává silně zelenou barvu. Následuje kořen Hadího kořene, který se dodává ve čtyřnásobném množství jak kořen Zemědýmu (Pozor!!! Kořen hadího kořene je v této kombinaci přísad prudce jedovatý!!!). Vaří se patnáct minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva. Poté následuje desetiminutové vaření bez míchání. Lektvar má barvu tmavě zelenou. Předposlední přísadou je celá rostlinka Omanu. Tato se povaří dvacet minut bez míchání a je ve stejném poměru jako Mandragora. Poslední přísadou je čerstvý, nedrcený kořen Zemědýmu, který se dává ve stejném množství jako jeho drcený protějšek. Lektvar se vaří dvanáct minut s mícháním 4x doleva, 3x doprava - dvě minuty pauza, 1x doprava - půl minuty pauza. Následuje měsíční uležení lektvaru. Lektvar je temně zelené, neprůhledné barvy. Lektvar je bez zápachu, bez chuti a především, ač má charakteristickou barvu, nebarví ostatní látky, do kterých se přidává.

Účinky: Tento lektvar je velice jedovatý. Již v malém množství dokáže oslabit dospělého člověka.
Možné chyby: Chyb v tomto lektvaru se dá udělat hodně, jako poměry či záměna postupu přísad. Velkou chybou se stává záměna drceného a čerstvého kořene Zemědýmu. Tato chyba lze napravit přidáním více Omanu a čerstvého kořene Zemědýmu. Lektvar i při špatné výrobě získává zelenou barvu, avšak při tomto lze přes lektvar prohlédnout.


Lysoprey (1)
Přísady: Černýš, Lupina, Dipladenie, Tolita

Příprava: Do vroucího kotlíku se dá stonek Černýše a jeho okvětní lístky ve stejném poměru. Toto se povaří pět minut. Následně se přidá celá rostlinka Lupiny bez kořene, ve stejném množství jako Černýš. Vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva a 2x doprava. Lektvar je světle oranžové barvy. Další přísadou je Dipladenie, ze které se přidává pouze Šťáva ze stonku ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou je celá rostlinka Tolity, ovšem kořeny jsou bez bočních Ponků.. Lektvar se vaří dvanáct minut bez míchání a má oranžovo-žlutou barvu.

Účinky: Tento lektvar působí zejména k omámení na krátkou dobu, max. jedna hodina.
Možné chyby: Lektvar je možné použít i v případě špatného poměru rostlin s tím, že jeho účinek bude značně snížen.


Magmados (4)
Přísady: Rosnatka, Pryšec, Dipladenie, Mandragora, Tolita, Plamének, Adonis

Příprava: Do vařícího kotlíku se dají květy Rosnatky se sušeným drceným kořenem, kdy květy jsou ve dvojnásobném poměru. Lektvar se vaří sedm minut bez míchání. Další přísadou jsou listy Pryšce (v tomto případě se mohou použít oba druhy listů, ale je lepší, když se použije jeden druh, aby nedošlo ke tření, nicméně je možné použít oba) ve stejném poměru jako kořen Rosnatky. Toto se vaří dvacet minut s mícháním 12x doprava, 3x doleva a 4x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání. Další přísadou je celá rostlinka Dipladenie ve stejném poměru jako předešlá, tato se vaří deset minut bez míchání, následně se nechává lektvar vychladnout a odstát na šest hodin. Lektvar získává naoranžovělou či pískovou barvu. Po té se přivede opět k varu a přidá se drcená Mandragora v polovičním poměru jako drcený kořen Rosnatky. Lektvar se vaří dvanáct minut se sedmiminutovým mícháním 4x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Následuje přidání celé rostliny Tolity a Plaménku (jejich kořeny však nesmějí mít boční úponky) ve stejném poměru jako předešlá přísada. Toto se vaří bez míchání pět minut. Předposlední přísadou je kořen Plaménku, který se dává ve dvojnásobném poměru ke květům Rosnatky. Toto se vaří bez míchání osmnáct minut. Poslední přísadou je kořen Adonisu v trojnásobném poměru jak kořen Plaménku. Toto se vaří dvacet minut s desetiminutovým mícháním 2x doprava, 7x doleva, 6x doprava a 4x doleva. Lektvar získává temně oranžovou barvu. Lektvar je bez chuti a bez zápachu.

Účinky: Lektvar působí k rozpálení těla, jak již vnitřnímu tak vnějšímu, k vyvolání prudké a vysoké horečky dlouhotrvajícího účinku.
Možné chyby: Důraz je kladen na striktní dodržování poměru mezi přísadami, při porušení nedochází ke změně barvy, avšak se objevuje nepříjemný zápach.


Metobréz (3)
Přísady: Kýchavice, Dymnivka, Mléč, Láčkovka, Rmen

Příprava: Jako první se do vroucí vody vloží okvětní lístky Kýchavice, tyto se s mícháním 3x doleva a 2x doprava vaří pět minut. Následuje kořen Dymnivky i s bočními kořínky ve stejném poměru Kýchavice. Toto se vaří deset minut s mícháním 5x doprava, 6x doleva, 3x doprava. Poté se nechává pět minut povařit. Následně se přidává celá rostlinka Mléče ve dvojnásobném poměru k Dymnivce. Vaří se patnáct minut s pětiminutovým mícháním 6x doleva, 3x doprava a 2x doleva. Následuje desetiminutové vaření bez míchání. Poté se přidávají květy Láčkovky ve stejném poměru jako Mléč. Toto se vaří sedm minut s mícháním 3x doprava a 5x doleva. Dále se nechává lektvar povařit sedm minut. Předposlední přísadou je celá rostlina Rmenu, která je dvojnásobná ke Kýchavici a nechává se povařit bez míchání deset minut. Poslední přísadou je kořen Kýchavice bez vnější slupky a bočních kořenů. Toto se vaří dvanáct minut s šestiminutovým mícháním 5x doleva, 3x doprava a 2x doleva. Lektvar má tmavě oranžovou mléčnou barvu.

Účinky: Tento lektvar má silný omamný účinek a také ovlivňuje funkci metabolismu.
Možné chyby: Lektvar je velice náchylný k dodržování postupu. Při nedodržení dochází k radikální změně barvy lektvaru. Po tomto lze doplňovat postupně přísady, ale pokud došlo k špatnému poměru mezi Kýchavicí a Láčkovkou, lektvar spravit nelze, lze ho jen doplnit tak, že bude mít minimální účinky.


Mondepres (1)
Přísady: Rosnatka, Kýchavice, Dymnivka, Mléč, Dejvar

Příprava: Do vroucí vody se dají drcené okvětní lístky Rosnatky se strouhaným čerstvým kořenem. Toto se vaří deset minut bez míchání. Následuje celá rostlina Kýchavice - pouze kořen je bez bočních kořínků. Nechává se povařit pět minut s mícháním 2x doleva a 1x doprava. Přidá se stonek Dymnivky. Toto se povaří šest minut. Lektvar získává zelenou barvu. Další přísadou je celá rostlinka Mléče. Vaří se pět minut. Poslední přísadou je Dejvar, kde se přidává pouze sušený drcený kořen. Toto se vaří osm minut. Všechny přísady jsou ve stejném poměru. Lektvar je zelené, bezvonné barvy a bez chuti.

Účinky: Tento lektvar, ač je velice jednoduchý na výrobu, způsobuje silné deprese, které mohou trvat až čtyři dny.
Možné chyby: U tohoto lektvaru se chyby nepředpokládají, pravděpodobná je záměna přísad.


Mrazovel (2)
Přísady: Oměj, Ďáblík, Starček

Příprava: Do vroucího kotlíku se vloží čerstvý kořen Oměje a nechá se jedenáct minut bez míchání povařit. Následuje přidání květů Ďáblíku a to v polovičním poměru k Oměji. Vaří se deset minut s mícháním 6x doprava, 3x doleva, 2x doprava. Lektvar je mléčně modré barvy. Další přísadou je kořen a stonek Starčeku, který se přidává v trojnásobném množství jak Oměj. Vaří se patnáct minut s mícháním 3x doprava a 5x doleva. Následuje deset minut vaření bez míchání. Lektvar je stále mléčné modré barvy.

Účinky: Tento lektvar způsobuje jemné zmražení, které má trvanlivost max. jednu hodinu.
Možné chyby: Tento lektvar je poměrně jednoduchý, vážné chyby se nepředpokládají, avšak v případě čistě mléčné barvy bez nádechu modré bylo do lektvaru dáno málo Oměje.


Opiový štěp (4)
Přísady: Divizna, Tolita, Dipladenie, Pryšec, Kýchavice, Pstroček, Dymnivka, Lysohlávka

Příprava: První přísadou do vařícího kotlíku je celá rostlinka Divizny, avšak její kořen je ošetřen od vedlejších Ponků.. Lektvar se vaří bez míchání pět minut, a ihned získává jemnou hnědavou barvu. Následuje stonek Tolity ve stejném množství jako Divizna. Toto se vaří deset minut s pětiminutovým mícháním 4x doprava, 3x doleva 2x doprava. Poté se do lektvaru přidávají květy Dipladenie ve dvojnásobném poměru jako předešlé přísady. Lektvar se vaří sedm minut bez míchání. Následují listy Pryšce, avšak pouze žluté a to ve stejném poměru jako předešlé. Toto se vaří šest minut s mícháním 4x doprava a 3x doleva. Lektvar se poté pět minut vaří bez míchání. Dále se přidává celá rostlinka Kýchavice ve stejném poměru jako Pryšec a ta se vaří bez míchání tři minuty. Přidává se kořen Pstročeku ve stejném poměru jako Divizna bez vnější vrstvy. Toto se vaří čtyři minuty bez míchání a lektvar je stále stejné barvy. Následuje celá rostlinka Dymnivky ve dvojnásobném poměru jako Pstroček, to se povaří šest minut s mícháním 4x doprava, 2x doleva a 2x doprava. Dále se lektvar vaří bez míchání tři minuty. Poslední přísadou je Lysohlávka, která se dává ve stejném množství jako Divizna. Lektvar je čisté, platinové barvy. Lektvar se musí nechat min. týden odstát.

Účinky: Lektvar má halucinogenní účinky, oslabuje smysly a lehce ochromuje.
Možné chyby: Pokud není lektvar platinové barvy, bylo přidáno málo Lysohlávky a Divizny. Tyto látky lze doplnit.
Rada: Po odstátí lze halucinogenní účinek zvětšit přidáním čtvrtkové dávky Lysohlávky.


Spanosráz (3)
Přísady: Ďáblík, Mandragora, Lupina, Láčkovka, Kokrhel, Trahak

Příprava: Celá rostlinka Ďáblíku se vloží do vroucí vody a nechá se dvacet minut povařit, lektvar okamžitě získává hnědou barvu. Následuje drcená Mandragora a to v polovičním poměru k Ďáblíku. Toto se povaří pět minut s mícháním 3x doleva, 4x doprava a 2x doleva. Následuje kořen Lupiny ve stejném množství jako Mandragora, i s bočními kořínky. Vaří se sedm minut s tříminutovým mícháním 2x doleva, 3x doprava. Po té se lektvar vaří bez míchání pět minut. Následuje vložení listů Láčkovky ve stejném poměru jako Ďáblík a vaří se sedm minut bez míchání. Po tomto se do lektvaru vloží kořen Kokrhelu a Šťáva z jeho stonku ve stejném poměru jako Mandragora. Vaří se patnáct minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 4x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je celá rostlina Trahaku, která se vaří dvanáct minut s pětiminutovým mícháním 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava. Poté se lektvar nechá pět hodin usedět. Lektvar je tmavě hnědé barvy bez příchutě a vůně.

Účinky: Lektvar má uspávací účinek, který má dlouhou trvanlivost.
Možné chyby: Pokud nemá lektvar tmavě hnědou barvu, bylo dáno malé množství Ďáblíku a Láčkovky.


Strachlík (2)
Přísady: Zeměžluč, Sivutka, Amarylka, Dejvar, Zimostráz

Příprava: Do vlažné vody se dá kořen Zeměžluče a nechá se při mírném ohni luhovat dvacet minut. Poté se voda přivede do varu. Následuje stonek a květy Sivutky v polovičním poměru jak Zeměžluč. Toto se bez míchání vaří sedm minut. Následuje celá rostlinka Amarylky ve stejném poměru jako předešlá přísada. Toto se vaří deset minut s mícháním 5x doleva a 3x doprava. Lektvar získává jemně a leskle okrovou barvu. Přidává se stonek Dejvaru ve dvojnásobném množství jak předešlá přísada. Vaří se bez míchání pět a půl minuty. Poslední přísadou je celá rostlinka Zimostrázu, kdy jeho kořen musí být ve dvojnásobném poměru k rostlině celé. Toto se vaří pět minut bez míchání. Lektvar je okrové, místy probleskující modravé barvy.

Účinky: Lektvar, ač je jeho výrobě jednoduchá, silně ovlivňuje duševní stav člověka, především jeho psychiku. Vyvolává silný, neutuchající strach.
Možné chyby: Při tomto lektvaru se velké chyby nepředpokládají a ani nestávají. Nicméně může dojít k tomu, že lektvar má pouze okrovou barvu, bylo přidáno velice málo kořene Zimostrázu a je nutné toto doplnit

 
4.kniha-Lektvary léčivé
 
 
Černyvan (3)
Přísady: Divizna, Tolita, Dipladenie, Pryšec, Kynar

Příprava: Do vroucí vody se dá drcený kořen divizny - možný je sušený i čerstvý, čerstvý však zvyšuje účinek lektvaru. Toto se vaří sedm minut s mícháním 3x doleva, 4x doprava a 5x doleva. Následují květy Tolity ve dvojnásobném poměru ke kořenům Divizny, vaří se patnáct minut, kdy sedm minut s mícháním 4x doleva, 3x doprava a 5x doleva. Lektvar je jemně nažloutlé barvy. Další přísada je celá rostlina Dipladenie ve stejném poměru jako Tolita, kdy se tato vaří bez míchání deset minut. Následuje stonek Pryšce ve stejném poměru jako Divizna. Vaří se osm minut s mícháním 3x doprava, 4x doleva a 1x doprava. Poslední přísadou jsou květy Kynaru, které jsou ve trojnásobném poměru k Divizně. Toto se vaří dvacet minut s desetiminutovým mícháním 4x doleva, 5x doprava, 8x doleva a 2x doprava. Lektvar je bezbarvý a bezvonný.

Účinky: Tento lektvar způsobuje otravu.
Možné chyby: Pokud se je lektvar ve finále žlutý, je třeba přidat více květů Kynaru.


Dech smrti (4)
Přísady: Zemědým, Mandragora, Starček, Hadí kořen, Oman

Příprava: První přísadou je drcený, usušený kořen Zemědýmu (pozor, je nutné mít i čerstvý kořen, který se použije ke konci lektvaru). Tento se dá do vařícího kotlíku a vaří se dvacet minut pouze s tříminutovým mícháním 2x doleva a 5x doprava. Po uplynutí se přidává celá strouhaná Mandragora a to v polovičním množství jak kořen Zemědýmu. Toto se vaří deset minut, následuje pětiminutové míchání 3x doleva, 1x doprava - půl minuty pauza, 2x doprava a 3x doleva. Následuje desetiminutové vaření bez míchání. Lektvar se nechává vychladnout a tři dny odstát. Po té se přivede opět k varu a přidá se stonek Starčeku ve stejném poměru jako Mandragora. Toto se míchá půl hodiny s opakovaným pětiminutovým mícháním a tříminutovými přestávkami a to 4x doprava, 3x doleva, 2x doprava - tři minuty pauza. Po tomto se lektvar vaří dalších sedm minut bez míchání a získává silně zelenou barvu. Následuje kořen Hadího kořene, který se dodává ve čtyřnásobném množství jak kořen Zemědýmu (Pozor!!! Kořen hadího kořene je v této kombinaci přísad prudce jedovatý!!!). Vaří se patnáct minut s mícháním 7x doleva, 4x doprava, 3x doleva. Poté následuje desetiminutové vaření bez míchání. Lektvar má barvu tmavě zelenou. Předposlední přísadou je celá rostlinka Omanu. Tato se povaří dvacet minut bez míchání a je ve stejném poměru jako Mandragora. Poslední přísadou je čerstvý, nedrcený kořen Zemědýmu, který se dává ve stejném množství jako jeho drcený protějšek. Lektvar se vaří dvanáct minut s mícháním 4x doleva, 3x doprava - dvě minuty pauza, 1x doprava - půl minuty pauza. Následuje měsíční uležení lektvaru. Lektvar je temně zelené, neprůhledné barvy. Lektvar je bez zápachu, bez chuti a především, ač má charakteristickou barvu, nebarví ostatní látky, do kterých se přidává.

Účinky: Tento lektvar je velice jedovatý. Již v malém množství dokáže oslabit dospělého člověka.
Možné chyby: Chyb v tomto lektvaru se dá udělat hodně, jako poměry či záměna postupu přísad. Velkou chybou se stává záměna drceného a čerstvého kořene Zemědýmu. Tato chyba lze napravit přidáním více Omanu a čerstvého kořene Zemědýmu. Lektvar i při špatné výrobě získává zelenou barvu, avšak při tomto lze přes lektvar prohlédnout.


Lysoprey (1)
Přísady: Černýš, Lupina, Dipladenie, Tolita

Příprava: Do vroucího kotlíku se dá stonek Černýše a jeho okvětní lístky ve stejném poměru. Toto se povaří pět minut. Následně se přidá celá rostlinka Lupiny bez kořene, ve stejném množství jako Černýš. Vaří se sedm minut s mícháním 2x doleva a 2x doprava. Lektvar je světle oranžové barvy. Další přísadou je Dipladenie, ze které se přidává pouze Šťáva ze stonku ve dvojnásobném poměru k předešlým přísadám. Toto se povaří pět minut bez míchání. Poslední přísadou je celá rostlinka Tolity, ovšem kořeny jsou bez bočních Ponků.. Lektvar se vaří dvanáct minut bez míchání a má oranžovo-žlutou barvu.

Účinky: Tento lektvar působí zejména k omámení na krátkou dobu, max. jedna hodina.
Možné chyby: Lektvar je možné použít i v případě špatného poměru rostlin s tím, že jeho účinek bude značně snížen.


Magmados (4)
Přísady: Rosnatka, Pryšec, Dipladenie, Mandragora, Tolita, Plamének, Adonis

Příprava: Do vařícího kotlíku se dají květy Rosnatky se sušeným drceným kořenem, kdy květy jsou ve dvojnásobném poměru. Lektvar se vaří sedm minut bez míchání. Další přísadou jsou listy Pryšce (v tomto případě se mohou použít oba druhy listů, ale je lepší, když se použije jeden druh, aby nedošlo ke tření, nicméně je možné použít oba) ve stejném poměru jako kořen Rosnatky. Toto se vaří dvacet minut s mícháním 12x doprava, 3x doleva a 4x doprava. Následuje pětiminutové vaření bez míchání. Další přísadou je celá rostlinka Dipladenie ve stejném poměru jako předešlá, tato se vaří deset minut bez míchání, následně se nechává lektvar vychladnout a odstát na šest hodin. Lektvar získává naoranžovělou či pískovou barvu. Po té se přivede opět k varu a přidá se drcená Mandragora v polovičním poměru jako drcený kořen Rosnatky. Lektvar se vaří dvanáct minut se sedmiminutovým mícháním 4x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Následuje přidání celé rostliny Tolity a Plaménku (jejich kořeny však nesmějí mít boční úponky) ve stejném poměru jako předešlá přísada. Toto se vaří bez míchání pět minut. Předposlední přísadou je kořen Plaménku, který se dává ve dvojnásobném poměru ke květům Rosnatky. Toto se vaří bez míchání osmnáct minut. Poslední přísadou je kořen Adonisu v trojnásobném poměru jak kořen Plaménku. Toto se vaří dvacet minut s desetiminutovým mícháním 2x doprava, 7x doleva, 6x doprava a 4x doleva. Lektvar získává temně oranžovou barvu. Lektvar je bez chuti a bez zápachu.

Účinky: Lektvar působí k rozpálení těla, jak již vnitřnímu tak vnějšímu, k vyvolání prudké a vysoké horečky dlouhotrvajícího účinku.
Možné chyby: Důraz je kladen na striktní dodržování poměru mezi přísadami, při porušení nedochází ke změně barvy, avšak se objevuje nepříjemný zápach.


Metobréz (3)
Přísady: Kýchavice, Dymnivka, Mléč, Láčkovka, Rmen

Příprava: Jako první se do vroucí vody vloží okvětní lístky Kýchavice, tyto se s mícháním 3x doleva a 2x doprava vaří pět minut. Následuje kořen Dymnivky i s bočními kořínky ve stejném poměru Kýchavice. Toto se vaří deset minut s mícháním 5x doprava, 6x doleva, 3x doprava. Poté se nechává pět minut povařit. Následně se přidává celá rostlinka Mléče ve dvojnásobném poměru k Dymnivce. Vaří se patnáct minut s pětiminutovým mícháním 6x doleva, 3x doprava a 2x doleva. Následuje desetiminutové vaření bez míchání. Poté se přidávají květy Láčkovky ve stejném poměru jako Mléč. Toto se vaří sedm minut s mícháním 3x doprava a 5x doleva. Dále se nechává lektvar povařit sedm minut. Předposlední přísadou je celá rostlina Rmenu, která je dvojnásobná ke Kýchavici a nechává se povařit bez míchání deset minut. Poslední přísadou je kořen Kýchavice bez vnější slupky a bočních kořenů. Toto se vaří dvanáct minut s šestiminutovým mícháním 5x doleva, 3x doprava a 2x doleva. Lektvar má tmavě oranžovou mléčnou barvu.

Účinky: Tento lektvar má silný omamný účinek a také ovlivňuje funkci metabolismu.
Možné chyby: Lektvar je velice náchylný k dodržování postupu. Při nedodržení dochází k radikální změně barvy lektvaru. Po tomto lze doplňovat postupně přísady, ale pokud došlo k špatnému poměru mezi Kýchavicí a Láčkovkou, lektvar spravit nelze, lze ho jen doplnit tak, že bude mít minimální účinky.


Mondepres (1)
Přísady: Rosnatka, Kýchavice, Dymnivka, Mléč, Dejvar

Příprava: Do vroucí vody se dají drcené okvětní lístky Rosnatky se strouhaným čerstvým kořenem. Toto se vaří deset minut bez míchání. Následuje celá rostlina Kýchavice - pouze kořen je bez bočních kořínků. Nechává se povařit pět minut s mícháním 2x doleva a 1x doprava. Přidá se stonek Dymnivky. Toto se povaří šest minut. Lektvar získává zelenou barvu. Další přísadou je celá rostlinka Mléče. Vaří se pět minut. Poslední přísadou je Dejvar, kde se přidává pouze sušený drcený kořen. Toto se vaří osm minut. Všechny přísady jsou ve stejném poměru. Lektvar je zelené, bezvonné barvy a bez chuti.

Účinky: Tento lektvar, ač je velice jednoduchý na výrobu, způsobuje silné deprese, které mohou trvat až čtyři dny.
Možné chyby: U tohoto lektvaru se chyby nepředpokládají, pravděpodobná je záměna přísad.


Mrazovel (2)
Přísady: Oměj, Ďáblík, Starček

Příprava: Do vroucího kotlíku se vloží čerstvý kořen Oměje a nechá se jedenáct minut bez míchání povařit. Následuje přidání květů Ďáblíku a to v polovičním poměru k Oměji. Vaří se deset minut s mícháním 6x doprava, 3x doleva, 2x doprava. Lektvar je mléčně modré barvy. Další přísadou je kořen a stonek Starčeku, který se přidává v trojnásobném množství jak Oměj. Vaří se patnáct minut s mícháním 3x doprava a 5x doleva. Následuje deset minut vaření bez míchání. Lektvar je stále mléčné modré barvy.

Účinky: Tento lektvar způsobuje jemné zmražení, které má trvanlivost max. jednu hodinu.
Možné chyby: Tento lektvar je poměrně jednoduchý, vážné chyby se nepředpokládají, avšak v případě čistě mléčné barvy bez nádechu modré bylo do lektvaru dáno málo Oměje.


Opiový štěp (4)
Přísady: Divizna, Tolita, Dipladenie, Pryšec, Kýchavice, Pstroček, Dymnivka, Lysohlávka

Příprava: První přísadou do vařícího kotlíku je celá rostlinka Divizny, avšak její kořen je ošetřen od vedlejších Ponků.. Lektvar se vaří bez míchání pět minut, a ihned získává jemnou hnědavou barvu. Následuje stonek Tolity ve stejném množství jako Divizna. Toto se vaří deset minut s pětiminutovým mícháním 4x doprava, 3x doleva 2x doprava. Poté se do lektvaru přidávají květy Dipladenie ve dvojnásobném poměru jako předešlé přísady. Lektvar se vaří sedm minut bez míchání. Následují listy Pryšce, avšak pouze žluté a to ve stejném poměru jako předešlé. Toto se vaří šest minut s mícháním 4x doprava a 3x doleva. Lektvar se poté pět minut vaří bez míchání. Dále se přidává celá rostlinka Kýchavice ve stejném poměru jako Pryšec a ta se vaří bez míchání tři minuty. Přidává se kořen Pstročeku ve stejném poměru jako Divizna bez vnější vrstvy. Toto se vaří čtyři minuty bez míchání a lektvar je stále stejné barvy. Následuje celá rostlinka Dymnivky ve dvojnásobném poměru jako Pstroček, to se povaří šest minut s mícháním 4x doprava, 2x doleva a 2x doprava. Dále se lektvar vaří bez míchání tři minuty. Poslední přísadou je Lysohlávka, která se dává ve stejném množství jako Divizna. Lektvar je čisté, platinové barvy. Lektvar se musí nechat min. týden odstát.

Účinky: Lektvar má halucinogenní účinky, oslabuje smysly a lehce ochromuje.
Možné chyby: Pokud není lektvar platinové barvy, bylo přidáno málo Lysohlávky a Divizny. Tyto látky lze doplnit.
Rada: Po odstátí lze halucinogenní účinek zvětšit přidáním čtvrtkové dávky Lysohlávky.


Spanosráz (3)
Přísady: Ďáblík, Mandragora, Lupina, Láčkovka, Kokrhel, Trahak

Příprava: Celá rostlinka Ďáblíku se vloží do vroucí vody a nechá se dvacet minut povařit, lektvar okamžitě získává hnědou barvu. Následuje drcená Mandragora a to v polovičním poměru k Ďáblíku. Toto se povaří pět minut s mícháním 3x doleva, 4x doprava a 2x doleva. Následuje kořen Lupiny ve stejném množství jako Mandragora, i s bočními kořínky. Vaří se sedm minut s tříminutovým mícháním 2x doleva, 3x doprava. Po té se lektvar vaří bez míchání pět minut. Následuje vložení listů Láčkovky ve stejném poměru jako Ďáblík a vaří se sedm minut bez míchání. Po tomto se do lektvaru vloží kořen Kokrhelu a Šťáva z jeho stonku ve stejném poměru jako Mandragora. Vaří se patnáct minut s mícháním 5x doleva, 7x doprava, 4x doleva a 2x doprava. Poslední přísadou je celá rostlina Trahaku, která se vaří dvanáct minut s pětiminutovým mícháním 4x doprava, 8x doleva a 2x doprava. Poté se lektvar nechá pět hodin usedět. Lektvar je tmavě hnědé barvy bez příchutě a vůně.

Účinky: Lektvar má uspávací účinek, který má dlouhou trvanlivost.
Možné chyby: Pokud nemá lektvar tmavě hnědou barvu, bylo dáno malé množství Ďáblíku a Láčkovky.


5.kniha-Lektvary specifické

Mylničník (3)
Přísady: Rmen, Dejvar, Durman, Zmartiňák, Oman

Příprava: Do vroucí vody se vloží lístky Rmenu vč. bočních úponků jeho kořenu. Lektvar se nechá vařit sedm minut. Poté se do něj vloží květy Dejvaru v poměru 5:3 ke Rmenu. Toto se vaří s mícháním deset minut a to 4x doprava, 3x doleva, 8x doprava a 3x doleva. Lektvar získává našedivělou barvu. Další přísadou je celá rostlinka Durmanu ve dvojnásobném poměru jak Rmen, vaří se bez míchání dvanáct minut. Následují okvětní lístky Zmartiňáku a to ve čtyřnásobném poměru ke Rmenu. Lektvar se vaří dvaadvacet minut s desetiminutovým mícháním 7x doprava, 12x doleva,8x doprava a 13x doleva. Lektvar je šedé barvy. Poslední přísadou je Oman, kdy se do lektvaru přidává pouze Šťáva z kořene a ze stonku ve stejném poměru jako Rmen. Lektvar se vaří třicet minut s pětiminutovým mícháním 3x doleva a 2x doprava. Lektvar je čisté, šedé barvy s probleskující žlutou.

Účinky: Mylničník je lektvar sloužící k zamlžení smyslů a následnému vyvolání dezorientace.
Možné chyby: U tohoto lektvaru je třeba dávat pozor na správné množství Zmartiňáku, neboť jeho malé množství značně zmenší účinky lektvaru a může dojít pouze ke vteřinovým výpadkům.


Nápoj lásky (5)
Přísady: Narcis, Autencia, Ambrozie, Amarylka, Acéna, Arcissili quastrum, Roh jednorožce

Příprava: Ze všeho nejdříve je nutné mít připraven dvouměsíční luhovaný kořen Acény, který byl ošetřen od vnější slupky. Také jeho boční kořínky musejí být luhovány bez vnější vrstvy. Tohoto se dosáhne třídenním napařováním kořínků. Dále je nutné mít po ruce Šťávu z kořene Narcisu. Roh jednorožce je nutné mít drcený a po dva měsíce musí být naložený ve šťávě načervenalých plodů Arcissili quastrum. Jakmile je toto po ruce, může se přejít k výrobě. Do vařícího kotlíku se jako první přidá celá rostlinka Narcisu, ovšem bez kořene. Nechá se vařit jedenáct minut bez míchání. Následují květy Autencie a to v polovičním množství jak rostlinka Narcisu. Lektvar se míchá 4x doleva, 3x doprava 8x doleva po dobu dvaceti minut. Poté se nechává lektvar deset minut povařit bez míchání. Další přísadou jsou okvětní lístky Ambrózie, a to ve dvojnásobném množství jak rostlinka Narcisu. Lektvar se vaří půl hodiny bez míchání, poté se vaří s mícháním 12x doprava, 8x doleva, 3x doprava a 12x doleva po dobu dvaceti minut. Po tomto se lektvar nechává dvacet dní ustát. Získává narůžověle mléčnou barvu. Jakmile uplyne doba dvaceti dní, lektvar se přivede do vlažného stavu a přidává se výtažek z kořene Narcisu, kdy tento je ve dvojnásobném poměru k Ambrózii. Lektvar se vaří na mírném ohni dvanáct minut bez míchání, poté se přivede k varu a vaří se s mícháním 5x doleva, 3x doprava a 3x doleva po dobu osmi minut. Následuje stonek Amarylky i s jeho úponky ve stejném množství jako rostlinka Narcisu. Vaří se patnáct minut bez míchání. Následuje luhovaný kořen Acény, kdy tento je ve stejném poměru jako předešlá přísada, avšak se ho do vařícího se lektvaru dává pouze polovina. Takto se lektvar vaří s mícháním 12x doprava, 8x doleva a 4x doprava po dobu dvaceti minut. Nyní je nutné lektvar nechat vychladnout a uležet po dobu sedmi dní. Po tomto se do lektvaru za studeného stavu přidává druhá polovina kořenu Acény. Toto se míchá 5x doleva, 8x doprava a 12x doleva po dobu dvaceti minut. Následně se lektvar přivede opět do vařícího se stavu a opět se míchá 4x doprava, 3x doleva, 4x doprava po dobu deseti minut. Lektvar má stále stejnou barvu, opar z něj je příjemné nasládlé vůně. Následují drcené zelené plody rostlinky Arcissili quastrum a to ve stejném poměru jako předešlá. Lektvar se vaří dvanáct minut bez míchání. Poslední přísadou je naložený roh Jednorožce, kdy tento se i se Šťávou Arcissili quastrum přidává po kapkách v pravidelných, minutových intervalech. Tato přísada je ve trojnásobném množství jak rostlinka Narcisu. Lektvar nesmí vařit. Finální barva lektvaru je jemně narůžovělá, příjemné vůně.

Účel: Není nutné zdůrazňovat, k jakému účelu je lektvar určen.
Možné chyby: Tento lektvar patří k jedněm z nejtěžších, neboť chybu, která se zde provede, nelze napravit. Je proto velice důležité dodržovat přesný postup výroby.


Pravdomluv (4)
Přísady: Árán, Klinopád, Okra, Oman, Kontryhel, Sivutka, Aesculus pariflora, Aur sacharinum

Příprava: Do vroucí vody se vloží celý kořen Áránu, toto se povaří pět minut bez míchání a následujících pět minut s mícháním 5x doprava a 5x doleva. Přidají se květy Klinopádu ve dvojnásobném množství k Áránu. Tyto se vaří s mícháním šest minut a to 3x doleva, 2x doprava, 1x doleva a 3x doprava. Následuje desetiminutové vaření bez míchání. Další přísadou jsou celé rostlinky Okry a Omanu ve stejném množství jako Árán. Tyto se vaří bez míchání sedmnáct minut. Poté se nechává lektvar vychladnout a týden uležet. Následně se přivede opět do varu a přidá se stonek s listy Kontryhele v poměru 7:4 k předešlé přísadě. Tyto se bez míchání povaří sedm minut. Další přísadou jsou listy Sivutky ve stejném poměru jako Árán, ale pouze žluté. Vaří se pět minut s tříminutovým mícháním 2x doleva a 3x doprava. Poté se do lektvaru přidává dužina zelených plodů Aesculusu pariflory v polovičním poměru jak předešlá přísada. Tyto se vaří bez míchání čtyři minuty. Předposlední přísadou jsou listy Auru sacharinu ve stejném poměru jako předešlá. Vaří se s mícháním šest minut a to 3x doleva, 4x doprava a 2x doleva - půl minuty pauza. Poslední přísadou je výtažek z červených plodů Aesculusu pariflory ve stejném množství jako dužina jeho zelených plodů. Poté se nechává dalších třicet minut vařit, následně zchladnout a měsíc ustát. Lektvar je čisté, průhledné mahagonové barvy.

Účel: Název lektvaru napovídá, že vyvolává u jedince, na kterém se lektvar použije, nutkavost mluvit pouze a jen pravdu.
Možné chyby: Je nutné u lektvaru dodržovat přesně danou výrobu. Větší odchylky způsobují oslabení lektvaru. Pokud je lektvar žluté barvy, bylo dodáno málo dužiny zelených plodů a následně výtažků z červených plodů Aesculusu pariflory.


Smíšek (2)
Přísady: Laskovec, Kyhanka, Pštrosek, Trahak, Autencia

Příprava: Do vlažné vody v kotlíku se dá celá rostlinka Laskovce, toto se luhuje osm minut a následně přivede do varu. Ve vařící vodě se nechá povařit o to bez míchání sedm minut. Následuje kořen Kyhanky, ve stejném množství jako předešlá, včetně bočních kořínků. Vaří se šest minut s mícháním 4x doprava, 2x doleva a 4x doprava. Další přísadou je celá rostlinka Pštroseku v polovičním množství jako předchozí. Toto se vaří bez míchání pět minut. Následují lístky Trahaku ve stejném množství jako Pštrosek. Tyto se vaří devět minut s tříminutovým mícháním 4x doleva, 3x doprava a 6x doleva. Poslední přísadou jsou květy Autencie ve čtyřnásobném poměru jako Laskovec. Toto se vaří s mícháním pět minut a to 2x doprava a 3x doleva. Poté se lektvar vaří patnáct minut bez míchání. Lektvar je průhledné, jemně tyrkysové barvy.

Účinky: Název lektvaru dostatečně vysvětluje jeho význam. Nicméně pro ty, kteří názvy lektvarů nečtou, tento lektvar způsobuje "záchvaty" smíchu a neutuchající smích. Jeho účinek je dlouhotrvající, nejméně tři dny.
Možné chyby: Tento lektvar není příliš na výrobu těžký, a možné nedostatky v přísadách lze dodatečně doplnit.


Tisíce tváří (5)
Přísady: Samorostlík, Klinopád, Nestařec, Žabník, Ambrozie, Amarylka, "Geny subjektu"

Příprava: Do vroucí vody se nejprve vloží dužina kořene rostliny Samorostlíku a to bez bočních úponků. Toto se vaří dvacet minut a následně se nechává vychladnout a luhovat po dobu jedné hodiny. Poté se přivede Lektvar opět k varu a přidají se květy Klinopádu v polovičním množství jak Samorostlík. Toto se vaří jedenáct minut se sedmiminutovým mícháním 4x doprava a 3x doleva. Následně se do lektvaru přidá celý Nestařec ve stejném poměru jak Samorostlík. Lektvar začíná nepříjemně zapáchat a jeho barva se mění z tmavě zelené, přes tmavě modrou, hnědou až do černa. Toto se vaří dvanáct minut bez míchání, následně se nechává lektvar vychladnout. Jakmile je lektvar vychlazený, přidá se do něj Šťáva ze stonku Samorostlíku a to ve dvojnásobném množství jak jeho dužina. Takto se lektvar míchá půl hodiny a to 12x doleva, 4x doprava, 3x doleva a 12x doprava. Poté se nechává lektvar měsíc ustát. Následně se lektvar přivede opět k varu a míchá se po dobu osmnácti minut a to 4x doprava, 4x doleva, 2x doprava a 2x doleva. Poté se vaří bez míchání deset minut. Následnou přísadou je celá rostlinka Žabníku a to v polovičním množství jak kořen Samorostlíku. Toto se povaří bez míchání sedm minut. Dále se přidávají květy Ambrózie ve stejném poměru jako předchozí. Toto se vaří s mícháním osm minut a to 2x doleva a 2x doprava. Následují květy Amarylky v poměru 5:4 k předchozí přísadě. Toto se vaří šestnáct minut s pětiminutovým mícháním 4x doleva a 8x doprava. Předposlední přísadou je Šťáva ze stonku a kořene Ambrózie ve stejném poměru jako její květy. Toto se vaří dvacet minut bez míchání. Lektvar je tmavě zelené až černé barvy. Poslední přísadou musí být "látka", obsahující geny subjektu, k jehož proměně má lektvar napomoci (např. vlas, nehet apod.).

Účinky: Jak již lektvar napovídá, umožňuje po jistou dobu - nejvíce tři hodiny - změnit člověka v jiného.
Možné chyby: Je velice důležité dávat pozor na poměry a postup, neboť chyby se v tomto napravit nedají a lektvar má místo toho velice silný uspávací účinek.
Varování: Lektvar je možné použít i na přeměnu ve zvíře, tato přeměna však není doporučená, neboť dochází pouze k mutaci.


Zmizík (2)
Přísady: Zmartiňák, Dipladenie, Laskavec, Árán, Tolita, Adonis

Příprava: Do vařící se vody vložíme kořen Zmartiňáku i s bočními kořínky. Lektvar se povaří dvanáct minut bez míchání. Přidají se lístky Dipladenie a to v polovičním poměru k Zmartiňáku. Lektvar se vaří pět minut s mícháním 3x doprava a 2x doleva. Následuje celá rostlinka Laskovce stále ve stejném množství. To se vaří sedm minut s tříminutovým mícháním 4x doleva, 2x doprava a 1x doleva. Lektvar získává zlatavou barvu. Následují květy Áránu, které jsou ve dvojnásobném množství jak předchozí přísada. Lektvar se vaří deset minut s mícháním 4x doprava, 3x doleva a 2x doprava. Předposlední přísadou je kořen Tolity bez vnější vrstvy a bočních kořínků, jemně nastrouhaný. Lektvar se vaří osmnáct minut bez míchání. Následně se přidávají květy Adonisu, které jsou ve trojnásobném množství jak Zmartiňák. Lektvar se vaří osm minut s mícháním 1x doleva, 4x doprava a 1x doleva. Lektvar je zlaté, třpytící se barvy.

Účel: Jak již napovídá název lektvaru, jedná se o mizení, ale mizení lektvaru samotného. Tento je na výrobu velice jednoduchý, ale vyžaduje také jistou zručnost, neboť jakmile se nalije do lahvičky (nutná je speciální lahvička, neboť do obyčejné lahvičky se Zmizík nalít nedá), zbývá po otevření této jen málo vteřin k jeho vypití. Poté z lahvičky mizí. Pokud se dotyčnému podaří lektvar vypít, velice se mu zbystří smysly, dokáže se výborně orientovat a vyřešit leckteré problémy - celkově mu všechny tyto účinky dopomohou ke splnění přání řadících se do první kategorie (tj. kupříkladu napsat správně test, oslovit dívku a v zápětí ji pozvat na večeři - bez bázně apod.). Toto má dlouhotrvající účinek.
Možné chyby: Pokud se vám lektvar v přelévání do lahvičky vylije, musíte ho uvařit znovu, neboť okamžitě mizí.
 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek